עבודה בקבוצות, עוד דרך אל התעצמות!
נובמבר 2006

... לראות את מה שאולי כבר ראיתי ולחשוב את מה שעוד לא חשבתי ... בתקופה זו, פותח המכון את שעריו ליחידים המוצאים עניין בהצטרפות לקבוצות טיפוליות, קבוצות מודעות, ואחרות. ידוע, כי לקבוצה השפעות מיוחדות על היחיד, השפעות שאין לטיפול האינדיווידואלי. בקבוצה מתקיימת תלות הדדית, המקבלת ביטוי באינטראקציה שבתוכה.

חברי הקבוצה מתנסים ומתרגלים ב "live" אינטראקציה חברתית ולומדים, אגב כך, את האופן בו הם נתפסים על ידי אחרים ואת האופן בו הם יכולים להשפיע על סביבתם. הקבוצה היא מעין מראה המאפשרת ליחיד לראות את עצמו בזוויות מיוחדות ולייצר לעצמו תמונה עצמית והגדרה מחודדת ומחודשת של זהותו. לעיתים קרובות, תהליכים בקבוצה מזרזים ומשדרגים תהלכי התפתחות פנימיים. בתקופה זו פותח המכון מספר קבוצות בחיפה ובחדרה.

תהליך ההצטרפות לקבוצות מחייב ראיון אישי, שנועד לבחון את ההתאמה בין מטרות היחיד שפונה לאופי הקבוצה הנפתחת. הצוות הבכיר של המכון בוחן יחד עם הנרשמים את המידה בה יוכלו להפיק תועלת מהפעילות הקבוצתית ובמידת הצורך, הוא מכוון אותם לערוצי עבודה אחרים כמו עבודה אישית דרך דרמה, דרך אומנות או דרך טיפול שיחתי.

קבוצת מודעות עצמית

בהנחיית צבי גיל פסיכולוג קליני בכיר

צבי גיל

קבוצה חדשה למודעות עצמית (דינמיקה קבוצתית). הקבוצה מתנהלת לפי עקרונות מקובלים של טיפול והנחייה קבוצתיים, כולל משנתם של ביון, פוקס, ויאלום, ובמיוחד בהשראת המודל לטיפול קבוצתי קצר מועד של מקנזי. הקבוצה תתקיים פעם בשבוע, למשך שעה וחצי בשעות הערב, לתקופה של כשבעה עד שמונה חדשים. הקבוצה מיועדת למבוגרים (מעל גיל עשרים), המעוניינים לחקור את עצמם בהקשרים תוך-אישיים, בין-אישיים, וקבוצתיים.

הקבוצה יכולה להתאים לאנשים שהיו או נמצאים בטיפול פרטני, ואשר יש מקום להשלים את התהליך הטיפולי באמצעות התנסויות בקבוצה. כמו כן, יכולה הקבוצה להתאים כחלופה לטיפול, במיוחד כאשר מוקד הבעיות נמצא ביחסים בין-אישיים.הקבוצה הינה הטרוגנית, ואינה מתמקדת בתחום בעיות אחד, אלא מאפשרת למשתתפים להתוודע לאנשים ולעולמות שונים משלהם, להבין אנשים אחרים, ולהתנסות בהבאת עצמם בצורה מובנת.

מוצאים את הדרך לקשר - קבוצה דרמה תרפיה להעצמת יכולות בינאישיות

בהנחיית דורון צור דרמהתירפיסט מנחה ושחקן

דורון צור

כמה מאיתנו חשים את הקושי למצוא את בן/בת הזוג שיהיו עבורנו בחירה שלמה. הקושי למצוא את "המכסה לסיר" מותיר בנפשנו כאבים, ייאוש ותחושות פסימיות. לא אחת עולות בנו מחשבות שאולי זה עלול שלא לקרות לעולם. תחושות פנימיות אלה המוקרנות שלא במודע אל תוך הקשרים המתהווים, משבשות אותם וזורקות אותנו שוב ושוב מחוץ למעגלי הקשר. האם זה חייב להיות כך?

זוג מאוהב

בקבוצה זו נשתמש בכלים מתחום הפסיכודרמה והתיאטרון, על מנת להכיר את עצמנו ואת הדרך בה אנחנו מציגים את עצמנו בפני אחרים. נזהה את הכשלים שלנו בחשיבה ובפעולה ונטפח את היכולת ליצור תדמית התואמת את רצוננו. הקבוצה הינה מסגרת עבודה אינטימית (עד 8 משתתפים) המיועדת לגברים ונשים בין 20 ל 45 המעוניינים ליצור מציאות חדשה בחייהם.

קבוצה לאמהות של נערות מתבגרות

בהנחיית יעל לביא עו"ס תרפיסטית ומנחת קבוצות

הקבוצה תעסוק ביחסים המיוחדים הנרקמים בין הבת המתבגרת לאמה, התפתחותה של הזהות הנשית והזיקה בין האופן בו האם תופסת את עצמה ליחסים שהיא יוזמת ויוצרת עם ביתה. בתהליך קבוצתי נשתף אחת את רעותה נפגש עם הסוגיות המרכזיות המאפיינות יחסי אם בת, נפגוש את ההעברות הבין דוריות ונרכוש כלים להצמחת בנותינו.

"על המבוגרים להיות אנשים המקנים לאלה הנתונים לחסותם שורשים וכנפיים" (אשלי מונטגיו)