איריס רילוב

איריס רילוב

איריס רילוב פרסם עד כה 1 מאמרים באתר.

חמישה טיפים לחיים מאושרים יותר

האם ישנן פעולות פשוטות שיכולות להגביר את אושרנו? מסתבר שכן, ויש לזה אפילו אישור מדעי, כפי שמגלים  מחקרים בפסיכולוגיה חיובית. הפסיכולוגיה החיובית היא ענף צעיר יחסית בפסיכולוגיה שנחנך רשמית לפני 10 שנים, ומתמקד לאו דווקא בתחומים שהפסיכולוגיה הקלאסית נוטה להתמקד בהם – דכאון, טראומה, הפרעות וקשיי תפקוד – אלא בדיוק להיפך – הפסיכולוגיה החיובית שואלת: מה מאפשר לנו לתפקד באופן אופטימלי? הכי טוב שאפשר? היא חוקרת בצורה אקדמית ומעמיקה מה עוזר לאנשים להיות מאושרים, ליהנות, להצליח, לממש את עצמם, לחוות סיפוק.

ובכן, האם כבר פוצח סוד האושר הנכסף? היות שלא מדובר בפסיכולוגיה פופולרית אלא במחקרים רציניים, אין תשובה פשוטה אחת, אבל יש הרבה תשובות שביחד יכולות לתת לנו כיוונים ואפשרויות. על סמך מחקרים אלה בהחלט ניתן לדבר על פעולות שיכולות להגביר את רמת האושר שלנו.

לפניכם חמישה טיפים. גם אם תבחרו להתמקד רק באחד מהם, זה עשוי לשפר את איכות חייכם ולהגביר את רמת האושר, ההנאה והמשמעות שאתם חווים:

 

  1. השקיעו בקשרים וביחסים בחייכם: חד משמעית - קשר משמעותי וחיובי הוא הגורם מספר אחת לאושר מתמשך ותחושת סיפוק. אז אם אתם בקשר והזוגיות שלכם התעייפה – התאמצו לרענן אותה, זה שווה את המאמץ. אם אתם מעוניינים בקשר אבל מתקשים לגרום לזה לקרות – חישבו מה עוצר אתכם, ואיזה צעד אחד קטן תוכלו לעשות על מנת להתניע את התהליך. תוכלו למצוא סיפוק רב גם מהשתייכות לקבוצה, קהילה כזו או אחרת.
  2. עיזרו לאחרים, זה יעזור גם לכם: מחקרים מצאו שאנשים שמתנדבים ותומכים באחרים לא רק מאושרים יותר אלא גם בריאים ומאריכים ימים יותר. מיצאו דרך בה אתם יכולים לתת לאחרים – זה יעזור לא רק להם אלא יגביר את תחושת הערך העצמי, הטעם והמשמעות בחייכם.
  3. קחו יוזמה, הרגישו שליטה במצב: אל תתנו לעצמכם להרגיש "קרבן לנסיבות". מיצאו דרך ליזום, לגרום שינוי, לחוות מידה של שליטה בנסיבות חייכם. לא טוב לכם במקום העבודה? ביחסים? שאלו את עצמכם מה אתם יכולים לעשות על מנת שמשהו ישתנה. אם תשקעו ברחמים עצמיים ותאשימו את כל העולם רק תסבלו מתחושת קורבניות וחוסר ישע, דכדוך ופסיביות. אפשר להתחיל בקטן: אפילו פעולה קטנה כמו להביא עציץ למשרד האפרורי ולדאוג להשקות אותו יכולה להיות צעד ראשון.
  4. השתמשו בכסף בתבונה – יותר חוויות, פחות חפצים: מחקרים מצאו שאנשים שהוציאו כסף על חוויה, אותה חוו יחד עם אנשים אחרים (למשל, טיול, הופעה, מסעדה), נהנו וחוו יותר רגשות חיוביים, ולאורך זמן רב יותר, מאנשים שהוציאו סכום דומה על חפצים (בגד, תכשיטים, מוצרי אלקטרוניקה), שלעתים נועדו לתחרות עם אנשים אחרים. שאלו את עצמכם מה חשוב לכם באמת, והוציאו את הכסף על משהו שישאיר תחושות טובות וזכרונות מתוקים לאורך זמן.
  5. חישבו חיובי: שימו לב לדפוסי החשיבה שלכם – האם אתם  מפרשים כל קושי ובעיה כהוכחה לכך שמשהו אצלכם לא בסדר? האם אתם מאמינים ששום דבר אף פעם לא מצליח לכם, ושדבר לא ישתנה או ישתפר? נסו לאתר אמונות שליליות ולהחליף אותן באמונות מציאותיות יותר. למשל: במקום "נכשלתי במבחן וזו הוכחה לכך שאני ממש טפשה ובחיים לא אצליח", לנסות להיות יותר מציאותית ולומר: "המבחן היה קשה, לא למדתי מספיק, אבל יש מועד ב' ועכשיו רכשתי נסיון  שיאפשר לי ללמוד טוב יותר ואפילו לקחת עזרה אם צריך. רוב הסיכויים שבפעם השניה אצליח יותר". אמונות שליליות גוררות רגשות שליליים, אמונות חיוביות – רגשות חיוביים.

 

איריס רילוב היא פסיכולוגית קלינית מומחית, ועוסקת בפסיכותרפיה ואימון אישי. היא תרגמה לעברית מספר ספרים בתחום הפסיכולוגיה ותחומים אחרים. כמו כן הגישה את "פינת הפסיכולוגיה החיובית" בתכנית הבוקר של קשת בערוץ 2, "יום חדש".