יוסי כץ

יוסי כץ

יוסי כץ פרסם עד כה 1 מאמרים באתר.

טיפול פסיכולוגי - הזמנה לחשיבה

הרקליטוס, פילוסוף יווני, אמר על הנפש "ארץ רחוקה היא נפש האדם, לא ניתן לקרב אותה או לתור אותה" ואכן המסעות אל נפשם של בני האדם, אותם מסעות טיפוליים המתקיימים בחדרי הטיפול הפסיכולוגי, אינם פשוטים ואינם מובנים מאליהם.

התהליכים המתרחשים בטיפול פסיכולוגי הם מופשטים, אינם נגישים לעין ומתקיימים במרחב דימיוני. התהליכים המשמעותיים, הקורים בין מטפל למטופל, בישיבה בחדר פשוט, בו יש רק כסאות, שולחן קטן ומספר קישוטי קיר עדינים, המתרחשים שבוע שבוע לאורך תקופה, אינם ברורים ולא פעם מעלים תהיות מה הופך את המפגש האנושי הפשוט לכאורה ואת השיח המתקיים בו, לטיפול. העיסוק במהותו ובכוחו של הטיפול הפסיכולוגי, הוא רב ולמרות זאת נדמה שרבה החידתיות לגבי כוחו ועוצמתו.

אם נשאל אנשי מקצוע, העוסקים במלאכה הטיפולית, שעות רבות בשבוע, מה מביא בסופו של דבר לשיפור במצבו הנפשי של המטופל, נקבל תשובות רבות כמעט כמו מספר האנשים שישיבו עליהן.. הטיפול הוא מעין מיכל שאוסף את הכאבים שמאפשר מצע נוח לצמיחה.. הטיפול מאפשר את טיהור הנפש על ידי פריקה של רגשות . הטיפול מאפשר ,חוויות אשר מתקנות חוויות קודמות קשות או בלתי ראויות.. הקשר המשמעותי הנוצר בטיפול בין מטפל למטופל מאפשר דרך תהליכים בינאישיים מורכבים, את חיזוק נפשו של המטופל..  הטיפול מאפשר הרחבה של המודעות של המטופל ומאפשרת לו ל"תכנן" את דרכו בהתאם. אכן קשת מגוונים של דרכים להתבונן ברוחו של הטיפול.

מאחורי כל אמירה שכזו מתקיים עולם תיאורטי נרחב, עולם מושגים ייחודי והרבה אמונות אישיות-מקצועיות.  המפגש עם הרבה אנשי מקצוע בתחומי הטיפול הנפשי מלמד כי יש לאמונות האישיות שבסיסן מקצועי ואנושי, נוכחות רבה בתוך התהליכים הטיפוליים והן  מנחות את המטפל בדרכו לא פחות מאותם יסודות תיאורטיים הגיוניים, שעוצבו עבורו על ידי מטפלים וחוקרים בעלי שם.

ההנחות הפנימיות של המטפלים (ולעיתים של המטופלים) לגבי טיבה וטיבעה של הנפש ולגבי התהליכים המתרחשים בה, הם מפתחות להבנת הטיפולים והם כאמור גם מורים לכולנו את הדרך.

ככל שאני מרבה לעסוק בטיפול באנשים, וככל שהולכות ומצטברות עדויות רבות, על האופן ועל המידה, בו הטיפול נפשי תרם, הצמיח, חיזק והעצים אותם, מתרחבת ומתחזקת בי האמונה בכוחם של הטיפולים הנפשיים להגביר את המסוגלות האנושית, ולאפשר לאנשים לצאת מסיבוכים פנימיים בדרך לצמיחה.

ויחד עם זה ולמרות זה, אין בעדויות "המוצלחות" הסבר מספק  ל"מה הביא את המזור" והסברים למה הפך את הסיטואציה המינימאלית ואת האינטראקציה הכל כך פשוטה לכאורה, לרבת משמעות בתהליכי צמיחה של אנשים.

בניוזלטר ובאתר נעסוק בין השאר בניסיון להבין את הטיפול הנפשי ואת מה עובד בתוכו. לעניין זה, יש בניוזלטר מאמר של איריס רילוב, המציג טעימה מתוך הפסיכולוגיה החיובית. נשמח לתרומה של אנשים שונים הן מהצד המטפל והן מצידם של מטופלים בשאלה זו, תשובות אשר  לא יתחרו אולי בספרות העניפה העוסקת בנושא הטיפול הנפשי, אבל תהיה בהן לבטח חכמה אנושית ראויה.

לתגובות amit2004@012.net.il